Ciele
- Pripraviť podklady a prostredie pre používateľské testovanie prvého prototypu.
- Vykonať používateľské testovanie vášho individuálneho prototypu s aspoň 5 testovacími subjektmi. Zaznamenať celé testovanie a vyhodnotiť výsledky.
- Dobrovoľná úloha: Urobiť guidelines review prvého prototypu so študentmi z vyššieho ročníka. V review uviesť meno študenta.
- Upraviť prvý prototyp na základe záverov z používateľského testovania a z guidelines review.
Úvod
V rámci dnešného cvičenia pripravíme materiály pre záznam používateľského testovania, prostredie pre vykonanie testu a vykonáme používateľský test nášho prvého prototypu s používateľmi, ktorých reprezentuje naša persona.
Postup
Krok 1: Príprava podkladov
Úloha 1.1
V nástroji Miro si vytvorte novú sekciu s názvom „1. Používateľské Testovanie“. Obsah v tejto sekcii vhodne rozdeľte do viacerých rámcov.
Úloha 1.2
Pripravte si podklady pre vykonanie používateľského testu. Inšpirujte sa návodom opísaným v tomto module.
Je potrebné pripraviť dva typy podkladov.
- Podklady pre účastníkov testu:
- stručné vysvetlenie, o aké používateľské rozhranie ide,
- úloha (používateľský príbeh),
- spustený prototyp
- stručné vysvetlenie práce s Figma prototypom,
- SUS dotazník (napr. v Google Forms).
- Privátne podklady pre vás, ako testera:
- protokol pre záznam výsledkov testu obsahujúci:
- scenár s očakávanými výsledkami postupu používateľov,
- ku každému kroku scenára fotografie obrazoviek prototypu alebo ich častí.
- protokol pre záznam výsledkov testu obsahujúci:
Poznámka
Pokojne využite alebo rozšírte materiály z predchádzajúcich cvičení. Môžete pripraviť aj viacero úloh a scenárov, podľa potreby vášho individuálneho projektu.
Upozornenie
Testujete objaviteľnosť a naučiteľnosť, teda viac detailov pre scenár pridajte len v nutných prípadoch. Nedávajte účastníkom detailný postup, iba im vysvetlite ciele, ktoré majú dosiahnuť, hlavnú úlohu, ktorú majú vykonať. Môžete na to použiť príbeh používateľa: "Predstav si, že si [persona], ktorá potrebuje [motivácia, cieľ]. Použiješ na to toto rozhranie, kde je tvojou úlohou [úloha]".
Pri tvorbe protokolu pre používateľské testovanie sa inšpirujte videonávodom (03:34-10:10). Ku každému kroku scenára si doplňte fotografiu obrazovky z prototypu a vytvorte priestor na poznámky, otázky a nápady, ktoré vyplynú počas používateľského testovania.
Poznámka
Ako inšpiráciu môžete využiť aj niektoré z existujúcich šablón nástroja Miro pre prípravu a vykonávanie používateľského testovania, ktoré nájdete v zdrojoch tohto cvičenia.
Upozornenie
Bez ohľadu na formu je nutné dodržať minimálny predpísaný obsah protokolu:
- Tabuľka účastníkov - Meno, priezvisko, vek a pohlavie účastníkov.
- Používateľský príbeh a k nemu scenár vo forme krokov a fotografií z prototypu.
- Spôsob záznamu výsledkov osobitne pre každého účastníka.
- Fotografia z používateľského testovania osobitne pre každého účastníka.
- Odkaz na dotazník SUS a výsledky SUS hodnotenia každého účastníka (viď úloha 1.3).
- Odkaz na videozáznam z používateľského testovania osobitne pre každého účastníka.
Úloha 1.3
V rámci prípravy podkladov pre účastníkov vytvorte jednoduchý dotazník na Google Forms, ktorý má slúžiť na záznam subjektívneho vyhodnotenia. Za účelom štandardizovania merania využite štandardnú škálu pre hodnotenie SUS.
Upozornenie
Pozor, pokiaľ dotazník nebude obsahovať štandardné otázky SUS, nebudeme ho akceptovať. Jediný akceptovateľný dotazník je taký, ktorý využíva inú štandardizovanú techniku, no v tomto prípade musíte poskytnúť odkaz na zdroj k tejto štandardizovanej technike (v úvode dotazníka resp. vo výsledkovej tabuľke).
V prípadne modifikácie pôvodných SUS otázok už nie je možné vypočítať hodnotenie podľa štandardného vzorca SUS.
Plný počet bodov za používateľské testovanie je možné získať len vtedy, ak bude protokol obsahovať štandardnú metriku a výpočet SUS hodnotenia systému. Výpočet SUS vykonajte vo výsledkovej tabuľke dotazníka.
Krok 2: Príprava prostredia
Úloha 2.1
Pripravte prostredie pre vykonanie používateľského testu.
Upozornenie
V rámci testovania je povinné zaznamenávať výsledky do protokolu a tiež prostredníctvom kamery.
Kamerový záznam bude slúžiť pre vaše potreby, no v prípade nedôveryhodnosti výsledkov testu môže byť z našej strany vyžiadaný náhľad videí. Kamerový záznam môžete urobiť akýmkoľvek vám dostupným spôsobom: kamerou na notebooku, webkamerou, fotoaparátom, mobilným telefónom a pod.
Poznámka
Môžete využiť aj ďalšie formy záznamu: pero a papier, eyetracker, mindwave, program pre záznam udalostí v rozhraní, zvukový záznam, kombináciu viacerých kamerových záznamov, voľne dostupné služby pre záznam používateľských testov a pod. Všetky výsledky pridajte do Miro.
Poznámka
Pripravte si zariadenie a prostredie, na ktorom bude účastník používať váš prototyp. Snažte sa o čo najvernejšie napodobnenie prirodzeného cieľového použitia.
Ak ide o mobilné dotykové rozhranie, potom je najvhodnejšie využiť práve mobilné zariadenie. Ak má byť používané na počítači alebo notebooku, potom pripravte prototyp tak, aby používateľa zbytočne nerušili okolité aplikácie alebo záložky či notifikácie. Ak ide o responzívnu aplikáciu, je vhodné testovať oba typy zariadení.
Krok 3: Používateľský test
Úloha 3.1
Vykonajte používateľské testovanie vášho individuálneho zadania s 5 testovacími subjektmi.
Prostredie účastníka spolu so samotným účastníkom si pri každom testovaní odfoťťe a fotografiu vložte na zodpovedajúce miesto v protokole. Z celého testovania vytvorte kamerový záznam. Výsledky zaznamenajte do pripraveného protokolu.
Poznámka
Najvhodnejšie je nájsť používateľov priamo z domény používateľského rozhrania či doménových expertov, ktorí zodpovedajú vašej persone. Ak takých k dispozícii nemáte, môžete použiť spolužiakov (napr. aj z iných ročníkov) za podmienky, že sa budú snažiť rozmýšľať ako váš cieľový používateľ.
Poznámka
Pre overenie je potrebné v protokole zadať meno a priezvisko. Tieto údaje nebudú nikde zverejňované a v prípade Vašho použitia vo finálnej bakalárskej práci by mali byť anonymizované.
Úloha 3.2
Na konci testu urobte s účastníkom krátke interview zamerané na retrospektívu z testovania.
Položené otázky aj odpovede zaznamenajte do Miro. Zamerajte sa na otázky typu „Prečo“.
Úloha 3.3
Po skončení interview dajte každému z účastníkov vyplniť SUS dotazník a odkaz na výsledky v tabuľkovej forme pridajte do protokolu.
Krok 4: Dobrovoľná úloha
Pre kontrolu použiteľnosti expertom môžete využiť aj spolužiakov z vyšších ročníkov, ktorí absolvovali tento predmet a je ich teda možné považovať za odborníkov na použiteľnosť, čím by mali vedieť spraviť pre Vás guidelines review alebo usability expert review.
Táto aktivita je však nad rámec základného zadania, teda spolužiaci z vyšších ročníkov sa nerátaju ako účastníci štandardného vyžadovaného používateľského testu. Pri guidelines review vám starší spolužiak môže zanechať komentáre vo projekte Figmy alebo Miro a na základe nich by ste na nasledujúcom cvičení mali vytvoriť nový rámec so zhrnutím poznatkov a naznačením nasledujúcich krokov.
Zdroje
- Prednáška 6
- Ako robiť používateľské testovanie s pomocou Miro (11:05)
- Šablóny na záznam používateľského testovania od Miroverse šablóna 1, šablóna 2
- MeasuringU: System Usability Scale (SUS).
- Vzor dotazníka System Usability Scale vytvorený pomocou Google Forms (vytvoriť si vlastný podľa tohto vzoru!).