Ciele
- Precvičenie parametrického vyjadrenia rôznych rovinných kriviek.
- Výpočet kivkového integrálu II. druhu na základe vety o výpočte prevodom na určitý integrál.
Úvod
- Parametrizácia rovinnej krivky.
- Veta o výpočte krivkového integrálu
- Základné vlastnosti krivkového integrálu
-
\(\displaystyle\int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}=
\int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+\int\limits_{C}Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}\),
t.j. celkovú prácu je možné rozložiť na prácu v smere osi \(o_x\) a prácu v smere osi \(o_y\). - nech krivky \(C_1\), \(C_2\) tvoria delenie krivky \(C\), potom \[ \int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}= \int\limits_{C_1} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}+ \int\limits_{C_2} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}, \]
- nech \(-C\) je krivka, ktorá vznikne z krivky \(C\) zmenou orientácie, potom \[ \int\limits_{-C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}= -\int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}. \]
Pred definíciou krivkového integrálu II. druhu sa budeme zaoberat pojmom krivka. Rovnica \[ C:\quad \vec{\pmb{r}}(t)=\varphi(t)\vec{\pmb{i}} +\psi(t)\vec{\pmb{j}},\qquad t\in[\alpha,\beta], \] predstavuje parametrické vujadrenie krivky v rovine.

Špeciálne krivky tvoria grafy funkcií \(y=f(x)\), \(x\in[\alpha,\beta]\). Napríklad graf funkcie \(y=\sqrt{1-x^2}\), \(x\in[-1,1]\) predstavuje oblúk kružnice.

Uvažujme rovinnú krivku \(C\) danú parametrickými rovnicami \[ \begin{array}{l} C:\quad x=\varphi(t)\\ \quad\quad\,\,\, y=\psi(t),\quad t\in[\alpha,\beta] \end{array} \] Ak pre \(t =\alpha \) dostaneme prvý bod krivky, tak hovoríme, že krivka je orientovaná súhlasne so svojím parametrickým vyjadrením. V opačnom prípade hovoríme, že krivka je orientovaná nesúhlasne so svojim parametrickým vyjadrením.


Ukážeme ako vypočítať plošný integrál prevodom na určitý integrál. Majme krivku \(C\) určenú parametrickým vyjadrením \[ C:\quad \vec{\pmb{r}}(t)=\varphi(t)\vec{\pmb{i}}+\psi(t)\vec{\pmb{j}},\quad t\in[a,b], \] K odvodeniu vety o výpočte využijeme nasledujúcu vlastnosť \[ \int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+ Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}= \int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+ \int\limits_{C}Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}. \] Nezávisle budeme počítať integrály \(\int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}\) a \(\int\limits_{C}Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}\) pomocou definície krivkového integrálu. Delenie \(D_n\) krivky \(C\) urobíme pomocou delenia intervalu \([a,b]\) nasledovne. Uvažujme delenie \[ a = t_0 \lt t_1 \dots \lt t_n = b \] Bodu \(t_i\) z intervalu \([a,b]\) odpovedá bod \(P_i=[x_i,y_i]=[\varphi(t_i), \psi(t_i)]\) na rovinnej krivke \(C\)

Poznámka:
Lagrangeova veta pre funkciu \(\varphi(t)\) na intervale \([t_{i-1}, t_i]\)
dáva bod \(t_i^\star\), taký, že \(\displaystyle\frac{\varphi(t_i)-\varphi(t_{i-1})}{t_i-t_{i-1}}=
\varphi'(t_i^\star)\). Tento bod je zároveň výberový bod z intervalu \([t_{i-1}, t_i]\).
\[
=\lim_{n\to\infty}\sum\limits_{i=1}^{p_n} P(\varphi(t_i^\star),
\psi(t_i^\star))\varphi'(t_i^\star)\Delta t_i=
\]
Poznámka:
v tomto vzťahu spoznávame limitu postupnosti integrálnych súčtov pre dvojný
integrál a preto
\[
=\int\limits_a^b P(\varphi(t), \psi(t))\varphi'(t)\,\mathrm{d}{t}.
\]
Odvodili sme nasledujúci vzťah
\[
\int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}=\int\limits_a^b
P(\varphi(t),\psi(t))\varphi'(t)\,\mathrm{d}{t}.
\]
Analogickým postupom dostávame
\[
\int\limits_{C} Q(x,y)\,\mathrm{d}{x}=\int\limits_a^b
Q(\varphi(t),\psi(t))\psi'(t)\,\mathrm{d}{t}.
\]
Na základe uvedeného môžeme sformulovať vetu o výpočte krivkového integrálu.
\(\mathbf{Veta.}\) Nech \(\vec{\pmb{F}}=P(x,y)\vec{\pmb{i}}+Q(x,y)\vec{\pmb{j}}\) je spojitá vektorová funkcia definovaná na orientovanej jednoduchej hladkej krivke \(C\), ktorej parametrické vyjadrenie je \[ C:\quad \vec{\pmb{r}}(t)=\varphi(t)\vec{\pmb{i}} +\psi(t)\vec{\pmb{j}},\qquad t\in[a,b], \] Potom \[ \int\limits_{C} P(x,y)\,\mathrm{d}{x}+ Q(x,y)\,\mathrm{d}{y}= \pm\int\limits_a^b \left[P(\varphi(t),\psi(t))\varphi'(t)+Q(\varphi(t), \psi(t))\psi^{\prime}(t)\right]\,\mathrm{d}{t}, \] kde znamienko \(+\) resp. \(-\) platí ak \(C\) je orientovaná súhlasne resp. nesúhlasne so svojim parametrickým vyjadrením.
V ďalšom budeme predpokladať o všetkých integráloch, že existujú a krivky po ktorých integrujeme sú jednoduché, orientované a hladké.
Postup
-
V krokoch opíšte postup cvičenia. Krok definuje množinu súvisiacich úloh, ktoré vedú k napĺňaniu aspoň jedného cieľa.Príklad: Vypočítajte krivkový integrál \[ \int\limits_{C} y\,\mathrm{d}{x}- x\,\mathrm{d}{y}, \] ak krivka ak \(C\) je elipsa \[ C:\quad \vec{\pmb{r}}(t)=2\cos t\,\vec{\pmb{i}}+2\sin t\,\vec{\pmb{i}},\quad t\in[0,2\pi], \] orientovaná súhlasne so svojim parametrickým vyjadrením.Riešenie: Zakreslíme elipsu a v niekoľkých vybraných bodoch znázorníme aj vektor sily \(\vec{\pmb{F}}=y\vec{\pmb{i}}- x\vec{\pmb{j}}\).
Poznámka: Ak by sa hmotný bod pohyboval po elipse opačným smerom, silové pole by prácu konalo a výsledok by bol \(12\pi\).Úloha: Vypočítajte \(\displaystyle \int\limits_{C} \frac{x}{y}\,\mathrm{d}{x}+ \frac{y}{x}\,\mathrm{d}{y} \) ak \(C\) je časť kružnice \(x^2+y^2=9\) od bodu\(A=[0,3]\) po bod \(B=[-3,0]\).
Úloha: Vypočítajte \(\displaystyle \int\limits_{C} (x^2+y^2)\,\mathrm{d}{x}+x^2-y^2\,\mathrm{d}{y} \) ak \(C:\, y=1-|1-x|,\,x\in\langle0,2\rangle\), ktorej prvý bod je \(A=[0,0]\).Úloha: Vypočítajte \(\displaystyle \int\limits_{C} \left(-\vec{\pmb{i}}+\mathrm{arctg}\frac{y}{x}\vec{\pmb{j}}\right) \,\mathrm{d}\vec{\pmb{s}} \), ak \(C\) sa skladá z oblúkov \({AB}\), \({BA}\), kde \({AB}\) je oblúk paraboly \(y=x^2\) od bodu \(A=[0,0]\) k bodu \(B=[1,1]\) a oblúk \(BA\) je úsečka. Body \( A,\,B,\,D,\,\, D=[1/2,1/2]\) tvoria usporiadanú trojicu v zmysle orientácie krivky \(C\).Úloha: \(\displaystyle \int\limits_{C} \left((2a-y)\vec{\pmb{i}}+{x}\vec{\pmb{j}}\right) \,\mathrm{d}\vec{\pmb{s}}\), ak \(C\) je orientovaný oblúk cykloidy \( \vec{\pmb{r}}(t)= a(t-\sin t)\vec{\pmb{i}}+a(1-\cos t)\vec{\pmb{j}},\,\,t\in\langle0,2\pi\rangle\), a prvý bod je \(A=[0,0]\).Poznámka: Tu možete pridať doplňujúci komentár k úlohe, ktorý študentovi pomôže pri riešení.Úloha: Tu napíšte konkrétne úlohy, ktoré ma študent vyriešiť. -
Napíšte ďalší krok.
-
Napíšte ďalší krok.
Zdroje
Doplňujúce úlohy
Úloha:
Tu napíšte úlohy ktoré sú pripravené nad základný rámec cvičenia.
Úloha:
Tu napíšte úlohy ktoré sú pripravené nad základný rámec cvičenia.
Doplňujúce zdroje
- Tu vložte doplňujúce odporúčané zdroje.
- Tu vložte doplňujúce odporúčané zdroje.