Raspberry Pi Pico Kit

Prototypovacia doska Raspberry Pi Pico WH pre vaše IoT projekty

Počas predmetu budeme pracovať na vlastnej implementácii chytrého teplomera/vlhkomera. Tento vývoj bude prebiehať počas cvičení a budeme používať prototypovaciu dosku Raspberry Pi Pico WH, ktorú budeme programovať v jazyku MicroPython pomocou editora Thonny.

Inštalácia editora Thonny

Editor Thonny

Editor Thonny je jednoduchým vývojovým prostredím pre začiatočníkov. Inštalačné balíčky môžete sťahovať priamo z jeho domovskej stránky. Po nainštalovaní si zapnite zobrazovanie súborov pomocou menu Zobraziť > Súbory.

V prípade, ak používate operačný systém Linux, tak:

  • Neinštalujte ho ako Snap balík (distribúcie Ubuntu) alebo ako Flatpak balík, ale nainštalujte ho ako balík z distribúcie. V prípade Snap a Flatpak balíkov sa môžete stretnúť s problémom s prístupovými právami k súboru zariadenia.

  • Pridajte sa do skupiny dialout:

    $ sudo usermod --append --groups dialout "${USER}"

    Po pridaní sa odhláste a znovu prihláste do systému.

Komponenty chytrého senzora

Prototypovacia doska Raspberry Pi Pico WH

Túto dosku si môžete kúpiť kdekoľvek, ale odporúčame nákup urobiť na stránke RPishop.cz, ktorá je oficiálnym distribútorom pre produkty Raspberry Pi v Čechách a na Slovensku.

V prípade, že disponujete kufríkom s komponentami pre prototypovaciu dosku Arduino Uno z prvého ročníka, nemusíte si kúpiť nič viac. Pre zjednodušenie vývoja vám však okrem samotnej dosky odporúčame kúpiť aj tieto rozšírenia a komponenty:

  • Raspberry Pi Pico WH - Samotná doska Raspberry Pi Pico WH.

  • Rozširujúca doska Maker Pi Pico Base alebo Robo Pico od spoločnosti Cytron - Obe dosky sú vybavené množstvom prvkov (napr. tlačítka, reproduktor, LED diódy pri každom pin-e, NeoPixel (RGB) LED diódy a pod.) a Grove konektormi, z ktorých vám pripojené súčiastky nebudú vypadávať.

  • Niektorý senzor z rodiny DHT senzorov, napr. DHT22 - Toto bude senzor, ktorý bude srdcom chytrého senzora. V Arduino Uno Kit-e z prvého ročníka máte senzor DHT11, ktorý môžete použiť tiež. Odporúčame ho kúpiť ako modul, ktorý bude stačiť pripojiť bez nutnosti pripájania ďalšieho rezistora a kondenzátora.

    Poznámka: Ak si náhodou objednáte senzor DHT20, budete pre neho potrebovať externú knižnicu.

  • Prepojovací kábel z Grove konektora na 4 pin samice - Pomocou tohto kábla budete vedieť do Grove konektora pripojiť akýkoľvek prvok, ktorý nemá Grove konektor - proste ho pripojíte pomocou samíc na druhom konci tohto kábla. V balení sa nachádza 5ks.

  • Modul hodín reálneho času DS1302 - Aj keď je mikrokontrolér RP2040 vybavený interným modulom hodín reálneho času (RTC), po jeho odpojení od elektrickej energie stratí informáciu o aktuálnom čase. Preto chytrý senzor vybavíme aj externým modulom hodín reálneho času, aby sme o aktuálny čas neprišli. V prípade, ak máte Cytron dosku s konektormi Grove, môžete uvažovať aj napr. napr. nad týmto Grove RTC modulom (využíva modul DS1307).

  • Držiak na batérie

  • USB Multimeter - Pri vytváraní chytrého senzora nás bude zaujímať aj spotreba energie. A tú je dobré merať. A ako merač spotreby viete využiť USB multimeter, ktorý sa zapája pomocou USB portu medzi napr. počítač a váš chytrý senzor. Kúpiť vám v tomto prípade odporúčam o čosi drahšie merače z číny z rady UM, ako UM24, UM25, UM34 a podobne (okolo 15Eur). Samozrejme si môžete kúpiť aj iné, ale pri výbere si dajte pozor na toto:

    • Kúpte si taký, aby ste ho zapojili (ak máte len USB-C port, nekupujte si merač len s USB-A konektorom).
    • Budeme merať prechádzajúci prúd na úrovni jednotiek a desiatok mA Takže si vyberte merač, ktorý má min. 3 desatinné miesta pri meraní prúdu.
    • Ak si kúpite lacnejší merač, tak rátajte s tým, že bude nepresný. V princípe nám to až tak nevadí, pretože nám pôjde v prvom rade o rozdiel medzi spotrebou v normálnom režime a spotrebou pri šetrení.
    • Nepotrebujete nutne merač, ktorý vie komunikovať cez Bluetooth alebo WiFi.