Raspberry Pi Pico Kit
Prototypovacia doska Raspberry Pi Pico WH pre vaše IoT projekty
Počas predmetu budeme pracovať na vlastnej implementácii chytrého teplomera/vlhkomera. Tento vývoj bude prebiehať počas cvičení a budeme používať prototypovaciu dosku Raspberry Pi Pico WH, ktorú budeme programovať v jazyku MicroPython pomocou editora Thonny.
Poznámka
Pre programovanie mikrokontroléra nemusíte používať editor Thonny, ale môžete používať ľubovoľný editor. Ak napr. preferujete pre prácu Visual Studio Code, pre prácu s Raspberry Pi Pico si môžete nainštalovať rozšírenie Pico-W-Go.
Inštalácia editora Thonny
Editor Thonny je jednoduchým
vývojovým prostredím pre začiatočníkov. Inštalačné balíčky môžete
sťahovať priamo z jeho domovskej
stránky. Po nainštalovaní si zapnite zobrazovanie súborov pomocou
menu Zobraziť > Súbory
.
V prípade, ak používate operačný systém Linux, tak:
Neinštalujte ho ako Snap balík (distribúcie Ubuntu) alebo ako Flatpak balík, ale nainštalujte ho ako balík z distribúcie. V prípade Snap a Flatpak balíkov sa môžete stretnúť s problémom s prístupovými právami k súboru zariadenia.
Pridajte sa do skupiny
dialout
:$ sudo usermod --append --groups dialout "${USER}"
Po pridaní sa odhláste a znovu prihláste do systému.
Komponenty chytrého senzora
Túto dosku si môžete kúpiť kdekoľvek, ale odporúčame nákup urobiť na stránke RPishop.cz, ktorá je oficiálnym distribútorom pre produkty Raspberry Pi v Čechách a na Slovensku.
V prípade, že disponujete kufríkom s komponentami pre prototypovaciu dosku Arduino Uno z prvého ročníka, nemusíte si kúpiť nič viac. Pre zjednodušenie vývoja vám však okrem samotnej dosky odporúčame kúpiť aj tieto rozšírenia a komponenty:
Raspberry Pi Pico WH - Samotná doska Raspberry Pi Pico WH.
Rozširujúca doska Maker Pi Pico Base alebo Robo Pico od spoločnosti Cytron - Obe dosky sú vybavené množstvom prvkov (napr. tlačítka, reproduktor, LED diódy pri každom pin-e, NeoPixel (RGB) LED diódy a pod.) a Grove konektormi, z ktorých vám pripojené súčiastky nebudú vypadávať.
Niektorý senzor z rodiny DHT senzorov, napr. DHT22 - Toto bude senzor, ktorý bude srdcom chytrého senzora. V Arduino Uno Kit-e z prvého ročníka máte senzor DHT11, ktorý môžete použiť tiež. Odporúčame ho kúpiť ako modul, ktorý bude stačiť pripojiť bez nutnosti pripájania ďalšieho rezistora a kondenzátora.
Poznámka: Ak si náhodou objednáte senzor DHT20, budete pre neho potrebovať externú knižnicu.
Prepojovací kábel z Grove konektora na 4 pin samice - Pomocou tohto kábla budete vedieť do Grove konektora pripojiť akýkoľvek prvok, ktorý nemá Grove konektor - proste ho pripojíte pomocou samíc na druhom konci tohto kábla. V balení sa nachádza 5ks.
Ako nahrať MicroPython na dosku RPi Pico
Postupnosť krokov nahratia firmvéru na dosku RPi Pico je zobrazená na animácii vyššie. Pre nahratie firmvéru postupujte nasledovne:
- Odpojte dosku od počítača.
- Na doske stlačte tlačidlo
Bootsel
a dosku pripojte k počítaču. - Kliknite do dolného pravého rohu editora Thonny a vyberte položku
Inštalovať MicroPython...
- V dialógovom okne vyberte ako variant dosku
Raspberry Pi Pico W/H
a ako verziu firmvéru vyberte nočné zostavenie. - Kliknite na tlačidlo
Inštalovať
- Počkajte kým sa inštalácia dokončí.
- Po skončení opäť kliknite do pravého dolného rohu a kliknite na
rozpoznané zariadenie alebo kliknite na tlačidlo
Zastaviť/Reštartovať
. Zobrazí sa vám terminál s interaktívnym interpreterom jazyka MicroPython.
Upozornenie
Môže sa stať, že po nahratí firmvéru na dosku sa tento nespustí. Ak sa tak stane, svoje Pico môžete úplne vyčistiť pomocou firmvéru s názvom Flash Nuke. Po jeho nahratí dôjde k úplnému vyčisteniu flash pamäte. Po jeho aplikovaní sa pokúste opätovne nahrať firmvér s jazykom MicroPython podľa pokynov vyššie.